MARKA
OLUŞUM GELİŞİM VE YÖNETME
SÜREÇLERİ

WBE DIGITAL
olarak, Markanızı oluşum, yönetim ve geliştirme süreçlerini bu dökümanda detaylandırarak değerlendirmenize sunacağız.

Marka Oluşumu

Marka oluşumu, sürecin en temeli ve en dikkat edilmesi gereken kısmıdır. Marka oluşumunuzda öncelik olarak hedeflediğiniz kitle, marka ismi, logo, tercihe göre kurumsal ya da potansiyel müşterilerinize daha samimi bir görünümle iletişim kurmak markanızın yüzünü oluşturmada, satış ve pazarlama alanlarında ve işletmenizin duruşu açısından ilk atılacak adımdır.

-Hedef Kitle

Satış ve pazarlama yapacağınız ürünleri/hizmetleri, hedeflediğiniz potansiyel müşterilerinize direkt erişmeyi amaçlamanız gerekmektedir. Bunun için kitlenizin davranış biçimleri, yaş grubu, tercihleri, konumları, alışveriş alışkanlıkları, sosyal medya kullanımları, takip ettikleri sektörler analiz edilerek deyim yerindeyse nokta atışı potansiyel müşterilere erişim sağlanması amaçlanmalıdır.

-Marka İsmi ve Logo Seçimi

Birinciliği hedef kitle ile paylaşan, marka ismi ve logosuna gelirsek, Marka isminin dile yatkın yani kolay telaffuz edilebilen genellikle tek kelimeden oluşan ve kısa tutulması esas alınarak planlanmalıdır.

Logo ve kurumsal tasarımlar ise ne kadar minimal ve basit şekilde tasarlanırsa, müşteriye göz yormayan ferah bir marka algısı yaratmakla birlikte güvenirliği artıracaktır. Logoyu sembol ya da simge yerine sektöre uygun bir yazı tipi ya da el çizimi harflerden oluşturulduğunda daha akılda kalıcı daha köklü bir marka yolunda iyi bir başlangıç yapılmış olur. Marka oluşumunda öncelikle web sitesi, işletme kayıtları, sosyal medya hesaplarının tek düze sınırlandırılması ve aynı uzantıda olması etkenlerden oluşum aşamasında temel etkenlerden bazıları…

Marka Yönetimi

Marka oluşum süreci tamamlandıktan sonra, sürdürülebilirlik ve devamlılık açısından markanın profesyonel kişi/kurumlar tarafından takip edilmesi, yönetilmesi ve gelişimi markanın büyümesi için sağlıklı olacaktır. Yönetim sürecinde, hedef kitlelere erişim için reklam yoluyla destek alınması sosyal medyanın aktif kullanılması, gerekli ürün ya da hizmet görsellerinin güncel olarak oluşturulması ve paylaşmasıyla markanızı tanıtmanız kısa sürede büyük oranda büyümenize olanak tanıyacaktır.

Bunun yanı sıra iş takibi, müşteri ilişkileri, günlük haftalık aylık iş planlamaları ve markanıza vereceğiniz hedefler tetikleyici olacaktır.

Sonuç olarak, yukarıdaki yazımızda size temiz bilgi sunduğumuzu umuyoruz. Süreç ile ilgili size tamamı ile destek verebileceğimizi belirtmek isteriz. Gerek bizimle gerek biz harici bir profesyonel ile çalışmak isterseniz bu bilgilerin size yardımcı olacağını düşünmekteyiz. Başarılı bir iş hayatınızın olmasını diler. Sağlıklı günler dileriz.